انجام پایان نامه ارشد برق

انجام پایان نامه ارشد برق

انجام پایان نامه ارشد برق

برق و نیروی الکتریسیته از آن دست پدیده هایی هستند که با وجود کاربرد فراوانشان ، خطرات زیادی را نیز در بر دارند .

قدرت این پدیده که به ما در استفاده از لوازم برقی گوناگون کمک می کند ، همانند شمشیر دو دمی می تواند به ما نیز آسیب زده و باعث مرگ و میر انسان ها شود .

این غول خشمگین که استفاده از قدرت آن در مسیر اهداف بشر ، امری لذت بخش و کاربردیست ، برای رام شدن و نصب لگام بر دهانه خود ، نیازمند افراد دانا و شجاعی می باشد که علاوه بر قدرت روحی مقابله با این پدیده (بویژه در گرایش های چالش برانگیز و خطرناک) دانش تولید ، انتقال ، تقویت یا تعدیل آن را نیز داشته باشد .

این افراد شجاع که از آن ها به عنوان “مهندس برق ” یاد می کنیم ، با سال ها مطالعه و ممارست توانسته اند تا به گوشه گوشه این حیطه مسلط شده و از دانسته های خود در جهت بهبود سطح زندگی انسان استفاده کنند . رد پای مهندسین برق در صنایع و مشاغل گوناگون دیده شده و این افراد با نمایش توانایی های خود در هر مکانی که باشند گره از کار دیگران (در حوزه تخصص خود) می گشایند .  از شاخص ترین گرایشات مهندسی برق در کشور می توان به گرایش‌ الکترونیک‌ ، سیستمهای انرژی الکتریکی ، مخابرات ، کنترل ، سیستم های دیجیتال و بیوالکتریک اشاره کرد . در همین رابطه ، گرایش‌ الکترونیک‌ که یکی از نام آشناترین زیر شاخه های مهندسی برق می باشد ، با بررسی و مطالعه اجزا و ساختار مدار های کوچک ، اعم از انواع مقاومت ها ، دیود ها ، ترانزیستورها و نحوه قرارگیری آن ها روی بُرد نسبت به یکدیگر دست به طراحی سیستم های الکترونیکی ، نگهداری ، فراگیری عملکرد و تجزیه‌ و تحلیل‌ مجموعه مذکور می زند . در گرایش بعدی که آن را با نام “برق قدرت” می شناسیم ، تمام روش های مرسوم تولید و سپس انتقال و توزیع الکتریسیته به فرد آموزش داده می شود و وی موظف به تبدیل انرژی ها دیگر به الکتریسیته می باشد . جریان برق به عنوان سوختی پر اهمیت برای کارکرد ماشین آلات صنعتی ، لوازم خانگی ، سخت افزارهای دیجیتالی و حتی وسایل نقلیه نسبت به چشمه های دیگر انرژی مانند سوخت های فسیلی ، انرژی های تجدید پذیر و هسته ای دارای خطر کمتر ، قیمت ارزان تر ، اثرات نامطلوب کمتر و قابلیت پخش و ذخیره سازی آسان تری می باشد ، لذا دانشجویان این رشته در طول تحصیل خود به یادگیری این فنون پرداخته و به هنگام انجام پایان نامه به تعمیم این علوم می پردازند . در دنیایی که امواج ، صدا و تصاویر حرف اول ارتباطات را می زنند و در شهر و کشوری گیرنده ها و فرستنده های فراوانی قرار دارند ، خرابی این وسایل به معنی ایجاد اختلالی بزرگ در زندگی روزمره مردم می باشد . در نتیجه مهندسین برق – گرایش مخابرات – ‌با پردازش سیگنال آنتن‌ ها ، سوئیچینگ‌ الکترونیک‌ ، تنظیم و انتشار امواج‌ و میدان ها و همچنین انجام پروژه های مخابرات‌ نوری‌ ، کامپیوتری‌ ، رادیویی‌ و رادار علاوه بر سهولت روند انتقال پیام و ایجاد ارتباط بین کاربران ، در صورت خرابی آن ها نیز به تعمیر وسایل مربوطه اهتمام می ورزند . این امور به عنوان بخش کوچکی از وظایف خانواده بزرگ مهندسین برق ، در دوره محدود و چهار ساله کارشناسی قابل آموزش نمی باشد . از سوی دیگر ، هریک از این شاخه ها خود دریایی از مطالب و جزئیات می باشند که در قالب رشته تحصیلی مجزایی بیان می شوند . انجام پایان نامه ارشد برق برای دانشجویان این رشته ، اگرچه بخشی از فعالیت های روزمره آن ها در آینده به حساب می آید ، اما در مواردی دیده شده است که این دانشجویان وقت کافی برای انجام پایان نامه نداشته و یا از ادامه تحصیل و پیدا کردن موضوع انجام پایان نامه دلسرد شده اند ؛ در چنین شرایطی مجموعه هایی مانند سامانه “شریف کام” مفتخرند تا پس از ارائه رزومه قدرتمند و سنگین خود و انجام این تکلیف ، باری را از روی دوش دانشجویان برداشته و آنان را یک قدم به دریافت مدرک کارشناسی ارشدشان نزدیکتر گردانند .