آموزش پروپوزال نویسی

انجام پایان نامه

آموزش پروپوزال نویسی

آموزش پروپوزال نویسی

هدف از نگارش یک طرح پژوهشی چیست ؟!

هدف از نگارش پروپوزال

اثبات توانایی های فردی ؟ انتقال اطلاعات ، تجارب و کمک به آیندگان در گسترش علم ؟ بهبود رزومه و سابقه ؟ انجام وظیفه ای اجباری یا عوامل دیگر؟ هدف از نگارش یک طرح پژوهشی هرچه که باشد ، دارای اسلوب و اصولی مدون است که رعایت آن ها اجباریست .

به عنوان مثال ، انتشار یک مقاله و ارائه یک طرح پژوهشی مستلزم بیان مفهومیست که پیش از این مطرح نشده باشد .

لذا در متون فوق ، طرح مساله ای جدید ، معرفی پدیده ای نو یا حل سوالی قدیمی با روشی غیر تکراری مد نظر است .

حال یک فرد کم تجربه ، چگونه می تواند از تکراری بودن یا نبودن موضوع مورد علاقه خود اطلاعاتی کسب کند و از سویی دیگر ، چه تضمینی وجود دارد که افرادی سودجو ، مقاله ای تکراری ارائه ندهند !

هرچند در سال های اخیر و با رواج سیستم های بایگانی کامپیوتری و اینترنت ، سرقت ادبی به راحتی مشخص می شود ، اما نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که هنوز هم راه های فراوانی برای گریز از این صافی وجود دارد .

در همین ارتباط ، یکی از راه هایی که سبب می شود تا زحمت دانشجویان هدر نرود ، گستره فعالیت سودجویان محدودتر شود ، اساتید راهنما پیش از شروع تحقیقات دانشجو نتیجه آن را پیش بینی کنند و از همه مهمتر ، زمینه تهیه و تنظیم مقاله ای کاربردی و مفید مهیا شود ، درخواست پروپوزال از دانشجویان می باشد .

پروپزال ، با نام کامل Research proposal یا پیشنهاد پژوهشی ، بیان کلی تفکرات ، اهداف و راه های رسیدن به آن توسط یک دانشجو می باشد که در قالبی مشخص به مسئول پروژه تسلیم می شود .

حُسن وجود چنین پدیده ای ، جلوگیری از انجام زحمات بی ثمر توسط دانشجوست ، به عبارت دیگر دانشجو با ارائه پورپوزال می تواند پیش از ارتکاب اشتباه و انجام تلاشی بیهوده ، به راهی درست هدایت شود .

دلایل متعددی وجود دارد که سبب می شوند یک پروپوزال رد یا اصلاح شود ، به عنوان مثال تکراری بودن موضوع تحقیق ، سنگینی مطلب برای یک دانشجو ، صرف هزینه و زمان زیاد انجام کار ، عدم کاربرد نتیجه مقاله و دلایلی از این قبیل .

علی رغم نظر برخی از دانشجویان ، با نگاهی دقیق تر در میابیم که پروپوزال یا طرح تحقیق نه تنها پدیده ای دردسر ساز و گزاف نیست ، بلکه برای آنان بسیار مفید نیز می باشد ،

چرا که استاد راهنما با بررسی آن و با اتکا به دانش و تجربه خود ، می تواند محصول نهایی را تجسم کند و در صورت عدم حصول مطالبات آن را نپذیرد که سود این امر برای دانشجویان ذخیره مقدار زیادی انرژی ، انگیزه ، زمان و پول می باشد .

پروپوزال شامل چه قسمت هاییست

در آرایش رایج پروپوزال – همانند سایر مقالات – این متن با عنوان و مقدمه آغاز می شود .

در این قسمت ، نویسنده با بیان مساله به زبانی ساده ، ذهن مخاطب خود را آماده ارائه توضیحات بعدی خود کرده و بدین واسطه خوانندگان می فهمند که با چه پدیده ای روبرو خواهند شد.

پس از این مرحله به طریقی تخصصی تر به بیان مساله پرداخته می شود و وضعیت کنونی آن ، معایب ، مزایا ، کمبود ها ، افراط و تفریط ها و سایر حواشی آن بیان می شود .

پیش از ما افراد متعددی در مورد موضوع پیشنهادی فعالیت کرده و تحقیقات ما نیز با استناد به مطالعات آنان می باشد ، لذا ارائه توضیحاتی در باب پیشینه تحقیق لازم الاجراست .

هدف از تحقیق

پس از بیان تاریخچه ، به بیان نقش خود می رسیم . هدف ما از این تحقیق چیست ؟ در پی اثبات چه چیزی هستیم ؟ چه چیزی را رد و چه چیزی را تائید می کنیم ؟

فرضیه سازی

قسمت بعدی یا فرضیه سازی ، بیان راه حل ما برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده و باید ها و نبایدهاییست که به آن پای بندیم .

جزئیات

پس از مشخص شدن راه ، ارائه جزئیات علمی که شامل راه حل های ریاضی ، طریقه جمع آوری داده های آماری ، استفاده از نرم افزارها و مسائلی از این قبیل است نیز در مرحله پایانی قرار دارد .

ذکر منبع

بدیهیست ذکر منابع صحت ادعای نویسنده را تائید می کند .

 

پروپوزال نویسی، آموزش پروپوزال نویسی